11-300 Biskupiec, Kolonia Druga 2B
+48  503 920 824
biuro@dobrastolarka.com
DOBRA
STOLARKA
W naszym asortymencie znajdziecie Państwo innowacyjne rozwiązania, specjalistyczne produkty chemiczne do skutecznego, sprawnego i szybkiego montażu...
Słownik wyrazów "Obcych"

Aby zmniejszyć zużycie energii Jan Kowalski wykonał ocieplenie swojego domu od piwnicy po dach a przede wszystkim, wymienił wszystkie okna. I rzeczywiście, wysokiej klasy stolarka okienna PVC wraz z szybami o zmniejszonej przenikalności cieplnej zatrzymywała ciepło w pomieszczeniu. Także w bezpośredniej bliskości okna zrobiło się znacznie cieplej, jednakże....
Jan Kowalski przestał rozumieć cokolwiek...
...ponieważ po zamontowaniu nowych, wysokiej klasy okien, zaobserwował, że od czasu do czasu od strony pomieszczenia spływa po nich woda a w dwóch miejscach za tapczanem odkrył nawet ślady pleśni !!! Z poprzednimi, nieszczelnymi oknami  nie miał takich kłopotów !

W czym więc tkwi problem?
Gdzie popełnił błąd?
Może okna zostały źle zamontowane ?

Jan Kowalski był bezradny. Postanowił więc zadzwonić do specjalisty od okien - Pana Sprytnego. Pod koniec rozmowy Jan Kowalski mógł już spokojnie odetchnąć, ponieważ Pan Sprytny znał rozwiązanie problemu. Już po kilku godzinach po rosie nie było śladu a i pleśń za tapczanem musi po kilku tygodniach ustąpić !

JAK ROZWIĄZAĆ TEN PROBLEM?
Radę, jaką otrzymał Jan Kowalski od specjalisty, Pana Sprytnego, zdradzimy państwu bardzo chętnie: Otóż okazało się, iż obecność wilgotnego powietrza w pomieszczeniu jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Szczególnie duże ilości pary wodnej powstają podczas kąpieli w łazience lub w czasie gotowania w kuchni. Także wydzielany przez domowników pot znacznie podwyższa wilgotność powietrza. Jedna osoba wydziela w ciągu nocy około 1 litra wilgoci, co przy czteroosobowej rodzinie daje na rok prawie półtora tysiąca litrów !!!

Ale co dalej dzieje się z tą parą wodną ?
Przez dobrze uszczelnione okno nie może się przedostać na zewnątrz, wobec czego jej nadmiar osiada w formie rosy na szybach. Nowoczesne szyby z wielowarstwowego szkła izolacyjnego uniemożliwiają ruch powietrza, który przy wcześniej stosowanych szybach, mniej szczelnych, pozwalał na wymianę wilgotnego powietrza z pomieszczenia na suche, przenikające z zewnątrz. Z punktu widzenia oszczędności kosztów energii cieplnej, tak doskonała szczelność okna jest wspaniałą sprawą, jednakże pod warunkiem, że nie będziemy zapominać o regularnej wymianie powietrza w mieszkaniu.

Zrealizować to można na dwa sposoby:
1) Regularne wietrzenie - rano należy szeroko otworzyć okno na 10-15 minut oraz kilkakrotnie w ciągu dnia na kilka minut. Umożliwi to wymianę wilgotnego powietrza z pomieszczenia na suche z zewnątrz. Należy też pilnować aby nie dopuścić do spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej 15 stopni.
2) Zamontowanie nawiewników.

Prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach pozwoli Państwu na znaczne obniżenie zużycia energii a tym samym na odciążenie środowiska naturalnego. Suche, świeże powietrze  nagrzewa się znacznie szybciej niż powietrze o dużym stopniu wilgotności i pozostaje w pomieszczeniu dzięki nowym, szczelnym oknom, zapewniając korzystny mikroklimat i przytulność.